Our Staff
Abbey Gate College Senior School Pupils in Classroom with Teacher Abbey Gate College Senior School Pupils in Classroom with Teacher

At Abbey Gate College, we pride ourselves on our staff. We believe they bring high levels of professionalism, specialist knowledge, and a profound commitment to care for each child and their needs.

Teaching Staff
Infant and Junior School
M Hickey - Head of Infant and Junior School
C Travis - Assistant Head of Infant and Junior School
P Butcher - Teacher of Junior 5
J Dukes - Teacher of Music and French, Infant and Junior School
G Foulkes - Teaching Assistant, Infant and Junior School
S Hall - Learning Support
A Higgins - Teaching Assistant, Infant and Junior School
L Green - Teacher of Junior 6
W Jones - Teaching Assistant, Infant and Junior School
A Kinsey - Teaching Assistant, Infant and Junior School
E Newman - Teacher of Infant 1
S Parry - Teacher of Infant 2
W Richards - Teacher of Junior 3
S Tomlins - Teacher of Junior 4
A Williams - Teacher of Foundation
Senior School and Sixth Form
C Jenkinson - Head
G Allmand - Deputy Head and Teacher of Geography
A Austen - Head of Co-Curricular Education and Teacher of Geography
M Booth - Director of Teaching & Learning and Teacher of Maths
A Green - Director of Studies and Teacher of Maths
N Moses - Head of Pastoral, Designated Safeguarding Lead and Teacher of English
M Cavallini - Head of Sixth Form and Teacher of Maths
J Andrews - Head of Music
K Anger - Head of Drama
T Baglole - Head of Chemistry
K Bailey - Teacher of Business and Economics
S Ball - Head of Physics and Head of Ripley House
K Baty - Teacher of English
C Bennett - Head of Modern Foreign Languages and Head of Year 9
K Burdon - Head of Maths
Mr K Burdon - Teacher of Modern Foreign Languages
A Byers - Teacher of Art and Textiles
P Carter - Head of Learning Enrichment
C Cutler - Head of PE
G Darbey - Head of Geography and More Able, Gifted and Talented Co-ordinator
S Demuth - Learning Support
M Dickins - Head of History, Government and Politics
S Dolan - Teacher of Biology
S Donarski - Head of English
Z Dunn - Head of Psychology
C Faithfull - Speech and Drama Teacher
V Gray - Teacher of English and History
H Highton - Teacher of English
L Hornby - Learning Enrichment Teacher
C Houghton - Teacher of History, Government and Politics
G Hudson - Teacher of Computer Studies
V Jackson - Head of Psychology (Maternity Cover)
L Johnson - Teacher of ICT
E Jones - Head of Girls PE and PE Teacher
D Kebell - Teacher of Physics
H Kitchin - Head of Business Studies and Economics
F Lawrence - Teacher of Mathematics
E Leatherbarrow - Head of Science
Z Leonard - Teacher of English & RE and Head of Year 7
S Liggins - Learning Support
J Lloyd-Johnson - Head of Art
D Luckwell - Teacher of English and Head of Year 11
P McClean - Teacher of Modern Foreign Languages
A Neal - Teacher of English and History
G O'Leary - Teacher of Maths
L Poyser - Teacher of Science and Deputy Designated Safeguarding Lead
A Prestwich - Teacher of Modern Foreign Languages and Head of Year 7 (Maternity Cover)
M Richardson - Teacher of Music
D Rowett - Teacher of PE and Head of Year 10
E Sanders - Teacher of PE and PSHE Co-ordinator
Y Spitiri - Learning Support
N Stammers - Head of ICT/Computing
D Stockley - Head of Design and Technology
S Storrar - Teacher of PE
G Thomas - Teacher of Maths and Head of Year 9
C Tilley - Teacher of English and Religious Studies
S Toosey - Teacher of Drama
H Wood - Teacher of Geography
E Worth - Teacher of Modern Foreign Languages
S Wyles - Teacher of Art
Support Staff
R Kennedy - Director of Finance and Operations
Finance
N Farrell - Finance manager
Administrative
S Boyd - Registrar
H Goodall - Data Manager
F Hodgkinson - Marketing and Promotions Manager
A Ivory - PA to Infant & Junior Head and Administrator/Receptionist
S Knowles - PA to Leadership, Alumni Officer and School Secretary
J Littler - Librarian
A McCleary - Attendance Officer and Receptionist
S Moran - HR and Staff Wellbeing Manager
A Owen - Examinations Officer
D Roxburgh - Clerk to Governors and School Secretary
K Simmons - PA to Head
P Sheckley - Lead First Aider & Counsellor
S Tagg - Attendance Officer and Receptionist
Technicians
R Freeman - Art Technician
S Horsefield - DT Technician
S Huxley - Science Technician
H Rawson - Science Technician
ICT
P Rowlands - Network System Admin Manager
M Millar - ICT Apprentice
Estates
D Coakley - Estates Manager
C Carlin - Minibus Driver and Grounds Person
G Dawson - Caretaker
F Doyle - Gardener and Caretaker
T Frodsham - Gardener
P Hamilton - Caretaker
Q Hoang - Support Staff, Infant and Junior School
D Owen - Minibus Driver
S Peers - Caretaker
R Tyrrell - Caretaker
Peripatetic Music Teachers
A Bowen-Lewis - Peripatetic Music Teacher
E Hartwell-Jones - Peripatetic Music Teacher
J Modelski - Peripatetic Music Teacher
R Owen - Peripatetic Music Teacher
R Pettitt - Peripatetic Music Teacher
J Rowland - Peripatetic Music Teacher
M Shibata - Peripatetic Music Teacher
A Slater - Peripatetic Music Teacher
J Smith - Peripatetic Music Teacher
S Smith - Peripatetic Music Teacher